Haber

13 yaşındaki milli karting pilotu Alp Aksoy, Sanayi Kupası’nda podyuma çıkan ilk Türk pilot oldu.

13 yaşındaki milli karting pilotu Alp Aksoy, 51 yıldır düzenlenen ve dünyanın en eski karting yarışlarından biri olan Industrie Cup’ta podyuma çıkan ilk ve tek Türk pilot oldu.

Milli karting pilotu Alp Aksoy, 51 yıldır düzenlenen Sanayi Kupası’nda birinciliği elde etti. Sıralama türlerinde kendi grubunda 3. olan Alp, ilk sıralama yarışını 4. sırada tamamladı. İkinci eleme yarışında kazaya karışan 13 yaşındaki genç pilot, yarı finale 12. sıradan başlayıp 5. sırada tamamladı. Final yarışında startıyla 3. sıraya yükselen Alp, üçüncü virajda yaptığı atakla 2. sıraya yükseldi ve damalı bayrağın altından ikinci sırada geçti. Genç pilot, bu organizasyonda podyuma çıkan ilk ve tek Türk pilot oldu.

Birçok Formula 1 pilotunun katıldığı Industrie Cup’ta Fernando Alonso, Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel gibi dünya şampiyonları da ortaya çıktı.

Ferrari Driver Academy’nin Tony Kart fabrikası pilotu olarak yarışan Aksoy, 2023 sezonundaki başarılarından dolayı 2026 yılında Formula 4’te yarışma teklifi aldı. Halihazırda Formula 4 sözleşmesi imzalayan genç pilot, 2030 yılında ilk Türk Formula 1 pilotu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu