Teknoloji

1937’de keşfedilip Hitler adı verilen böceğin ismi sorun oldu

Bilim insanları, 1937 yılında keşfedilen ve Adolf Hitler’in adını alan bir böceğin adının değiştirilmesini talep ediyor ve bilim insanları bunun nasıl olabileceğini tartışıyor. Çünkü bir böceğin adını değiştirmek, sayısız bilimsel yayında ve kayıtlarda değişiklik yapılması anlamına gelecek.

Beş milimetre uzunluğundaki ‘Anophthalmus hitleri‘ Slovenya’da sadece 15 nemli mağarada bulunan bir kör mağara böceği türü. Böceğin adı konusunda uzun süredir tartışmalar yaşanıyor. Ama Uluslararası Zoolojik İsimlendirme Komisyonu (ICZN) şu an için bu isim değişikliğinin söz konusu olamayacağını söylüyor.

Böcek, Vladimir Kodric adlı bir doğa bilimcisi tarafından Pekel adlı mağarada tesadüfen bulunmuştu ve Kodric onu Oskar Scheibel adında Avusturyalı bir koleksiyoncu ve demiryolu mühendisine göndermişti. Hitler’in ateşli bir hayranı olduğuna inanılan Scheibel, böceğin yeni bir tür olduğuna ikna olmuş ve böceğin Hitler ismini alması için ön ayak olmuştu. Bu ilk örnek şu anda İsviçre’nin Basel kentindeki Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor.

Böcek başına 2.000 dolar

Ancak böceğin nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya çünkü Slovakya mağaralarında yaşayan bu böceğe, Nazi fanatikleri tarafından büyük değer veriliyor. Bu yüzden böceği mağaralarda avlayıp Nazi sempatizanlarına 2.000 dolar gibi fiyatlarla satıyorlar.

ICZN’ye göre bu ismi değiştirmek, benzer isteklerin önünü açabilir ama bilimin gelecekte anlaşılır olabilmesi için isimlerin korunması gerekiyor. Zira isim verildiği sırada henüz 2. Dünya Savaşı başlamamıştı ve Hitler ismi rahatsız edici bir isim değildi. Zamanla değişen değer yargıları nedeniyle bilimdeki isimleri değiştirmek, belki yüzlerce yıl sonra geçmiş bilimsel makaleleri okuyan insanların sorun yaşamasına sebep olacağı için, isim değişimine onay verilmiyor.

Dolayısıyla, dünyada Hitler isminde hiçbir insan kalmamış olabilir ama bazı bilim insanları bu isimle sürekli karşılaşmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu