Haber

ABD ordusu Kızıldeniz’de ilk kayıplarını verdi

Yemen’de İran destekli Husilere karşı bölgede operasyonlar yürüten ABD ordusu, resmi olarak ilk kaybını yaşadı. 11 Ocak’ta Aden Körfezi yakınlarında Husi botuna düzenlenen baskında ortadan kaybolan iki ABD’li deniz komandosunun ölü olarak kaydedildiği bildirildi.

İsrail’in 7 Ekim 2023’te Gazze’ye yönelik baskınlarına başlamasının ardından Kızıldeniz’den geçen İsrail temaslı gemileri vuracaklarını açıklayan İran destekli Husilere karşı ABD Donanması, Yemen’de harekete geçti. Kızıldeniz’deki ticaret yolunun güvenliğini öne süren bölgedeki misyon, ilk kaybını yaşadı.

2 ABD ASKERİ ÖLDÜ

11 Ocak’ta İran silahları taşıyan Husi botuna düzenlenen baskında ortadan kaybolan iki ABD’li deniz komandosunun yoğun aramalara rağmen bulunamadığı bildirildi. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), operasyonda kayıp olan 2 askerin resmi olarak ölü sayıldığını duyurdu.

Açıklamada, arama kurtarma çalışmalarına ABD’nin yanı sıra Japon ve İspanyol hava ve deniz araçlarının da katıldığı belirtilerek, şöyle devam edildi: “Ailelere saygı gereği şimdilik daha fazla bilgi paylaşmayacağız. ” Onun sözleri yer aldı.

KIZILDENİZ’DE SON DURUM

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koymaya ve bir kısmına da İsrail’e ait silahlarla baskın yapmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini açıkladı. Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık’ta Husilere karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Harekatı” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı. Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin İsrail’i desteklediği gerekçesiyle füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti. Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

Kaynak: SonDakika.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu