Haber

Almanya’da Trump endişesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) geleneksel olarak başkanlık seçim yarışının başladığı Iowa eyaletinde Cumhuriyetçi adayların yarıştığı ön seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre eski Başkan Donald Trump yüzde 51 oy alarak birinci oldu. Almanya’daki dış politika uzmanları tarafından endişeyle karşılandı. .

İktidar ortağı Yeşiller Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı Agniezka Brugger, Salı günü Berlin’de yaptığı açıklamada, Iowa’daki sonuçların şunu gösterdiğini söyledi: “Donald Trump, giderek aşırılaşan nefret söylemi ve kendisine karşı açılan çok sayıda davaya rağmen Cumhuriyetçi Parti’ye hakim durumda. ” getirilmiş. Brugger, birçok Cumhuriyetçinin uzun süredir Trump’ın ‘anti-demokratik tavrını’ benimsediğini iddia etti.

‘AVRUPA İÇİN TEHLİKELİ’

Brugger, Cumhuriyetçi Parti’nin büyük çoğunluğunda görülen izolasyonculuğun (kendini diğer ülkelerin sorunlarından ve dünya siyasetinden uzak tutmanın) Avrupa güvenliği açısından da tehlike oluşturacağı, bu nedenle Almanya’nın Ukrayna’ya daha güçlü ve uzun vadeli destek sağlaması gerektiği uyarısında bulundu. Rusya ile savaş halindedir. Bu konunun çok daha önemli olduğunu belirterek, ‘sinyaller’ göndermesi gerektiğini ve Avrupa Birliği’nin (AB) özellikle dış ve güvenlik politikalarında hareketliliğini ve egemenliğini hızla güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

‘ALMANYA İKİNCİ TRUMP DÖNEMİNE HAZIRLANMALI’

Öte yandan ana muhalefet partisi Hıristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) Dış Politika Uzmanı Norbert Röttgen, Almanya’yı Trump’ın olası ikinci dönemine hazırlıklı olmaya çağırdı.

Tagesspiegel gazetesine konuşan Röttgen, “Beklenen sürpriz olmadı. Artık Alman hükümetinin Trump’ın Beyaz Saray’a dönüşüne eskisinden daha yoğun bir şekilde hazırlanması gerekiyor.” Usta siyasetçi, Trump’ın ikinci dönemine hazırlanmanın aynı zamanda Avrupa’nın savunma üretimini artırması gerektiği anlamına geldiğini, böylece Ukrayna’nın ABD yardımı olmadan bile Rus saldırılarına karşı kendisini koruyabileceğini belirtti. CDU dış politika uzmanı Avrupa’nın özgürlüğünün buna bağlı olduğunu vurguladı.

Trump, Pazartesi günü Iowa eyaletinde yapılan ön seçimleri yüzde 51 oyla kazanırken, en yakın rakibi Florida Valisi Ron DeSantis yüzde 21, diğer rakibi ise ABD’nin Birleşmiş Milletler eski Daimi Temsilcisi Nikki Haley oy aldı. oyların yüzde 19’unu aldı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu