Haber

Bakan Koca: ‘Gazze’deki Kanserli Çocukları Türkiye’ye Getireceğiz’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’de vurularak Türkiye-Filistin dostluk hastanesinde tedavi gören kanser hastası çocukların Türkiye’ye getirileceğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’deki sivil katliamlarına ilişkin İsrail Sağlık Bakanı ile görüştü. Koca, İsrailli mevkidaşına bölgedeki şiddetin kabul edilemez olduğunu söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Koca’nın açıklamaları şöyle:

‘Gazze’deki insanlık trajedisi, sağlık hizmetlerinin erişilemez hale gelmesiyle derinleşmeye devam ediyor. İsrail’in Gazze’de yarattığı yıkım, insanlığın tüm masraflarını enkaz altında bıraktı. Sahra hastanelerinin kurulması da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinin desteklenmesi konusunda ilk günden bu yana Mısır Sağlık Bakanlığı ile uyum içerisindeyiz. Ancak bu çabalar bugüne kadar sağlık hizmetlerinin sunulmasına yeterli olmamıştır.

‘Şiddetin her türlüsü kabul edilemez’

Bunun üzerine dün akşam İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüm. Sağlık Bakanı ve bir doktor olarak şiddetin her türlüsünün kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettim. Sağlık hizmetlerinin sürdürülememesinin açıklanamaz olduğu konusunda hemfikiriz. Başta çocuklar olmak üzere hastaların tedavilerine devam edememeleri konusundaki hassasiyetimi en net şekilde dile getirdim. Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nin Gazze’de kanser tedavisi sağlayan tek hastane olduğunu ve artık hizmet veremeyeceğini belirttim. Bu durumu inkar etmek mümkün değil. Saf çocukların tedavisinin devamı konusunda sorumluluğumuzun olduğunu onlara hatırlattım. Kendisi de bu konuda haklı olduğumuzu söyledi. Hastaların, özellikle de çocukların ambulanslarla Mısır’a, oradan da hava ambulanslarıyla Türkiye’ye tedavi edilmeleri için hazır olduğumuzu belirttim.’

‘Kanserli çocuklar Türkiye’ye getirilecek’

Tedavisi yarım kalan kanserli çocuklardan başlayarak beklentimizin ve hastaların sevk sürecinin inançla yürütülmesi konusunda üzerimize düşen sorumluluğu anlattım. Bu konuda bizimle hemfikir oldular ve olumlu görüş bildirdiler. En kısa sürede kanserli çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız.

Ayrıca bugün yola çıkması beklenen gemiyle ilaç, tıbbi cihaz, 8 sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi malzeme dahil olmak üzere yaklaşık 500 ton yardım malzemesi teslimatı gerçekleştiriyoruz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu