Haber

BM Genel Sekreteri: Gazze’de binlerce çocuk öldürüldü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Her yıl tanık olduğumuz çatışmaların herhangi bir aktörü tarafından öldürülen çocukların sayısı yüzleri buluyor. Gazze’de birkaç gün içinde binlerce çocuk öldürüldü.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hamas ile Filistinliler arasında ayrım yapılması gerektiğini vurgulayan Guterres, “Bu ayrımı yapmazsak, bence anlamını yitirecek olan insanlığın ta kendisidir.”

Gazze Şeridi’nde öldürülen çocuk sayısını, her yıl BM Güvenlik Konseyi’ne bildirilen dünya çapındaki çatışmalarda öldürülen çocuk sayısıyla karşılaştıran Guterres, “Her yıl tanık olduğumuz tüm çatışmalarda herhangi bir aktör tarafından öldürülen çocuk sayısı Yüzlerceyle ifade ediliyor.Gazze’de birkaç gündür “Binlerce çocuk öldürüldü, bu da askeri operasyonların yürütülme biçiminde açıkça bir yanlışlık olduğu anlamına geliyor” dedi.

Gazze Şeridi’ndeki insani durumu “felaket” olarak nitelendiren Guterres, “Gazze’ye insani yardım akışının sağlanması kesinlikle şart” diyerek, son 18 günde Mısır’dan 630 yardım kamyonunun Gazze Şeridi’ne girdiğini belirtti. “Gazze’ye etkili insani yardım ulaştırmak için İsrail, ABD ve Mısır ile yoğun görüşmeler yürütüyoruz” diyen Guterres, şu ana kadar Gazze Şeridi’ne çok az yardımın girdiğini ve artık çok geç olduğunu açıkladı.

Gelecekte bölgeye konuşlandırılabilecek BM barış gücü hakkında konuşmanın “erken” olduğunu söyleyen Guterres, böyle bir hamlenin BM’de tartışılmadığını belirterek, “Çeşitli kuruluşlar rol oynayabilir. BM rol oynayabilir. Bölgedeki birkaç ülke de rol oynayabilir. ABD de rol oynayabilir.” ” söz konusu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının sona ermesinin ardından iki devletli çözüm müzakerelerinin yeniden canlanabileceğini öne süren Guterres, “Bazen en kötü trajediler fırsata dönüşür. Durum tamamen felç oldu, ilerleme sağlanamadı, Filistinliler mağdur edildi.” Belki de en uygun senaryoda, “Bu vahim durum, İsrail’in güvenlik sorunlarının tümüyle dikkate alındığı bir çözüme ve bana göre iki devletli çözüme doğru nihayet net bir şekilde ilerleme fırsatı sağlayabilir. İki devletin güvenlik garantileri altında barış içinde yaşamasının bir yolunun bulunması gerekiyor” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 4 bin 324’ü çocuk, 2 bin 823 kadın olmak üzere 10 bin 569 kişi hayatını kaybetti, 26 bin 475 kişi de yaralandı. – NEW YORK

damalhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu