Haber

Brezilya Devlet Başkanı Lula, Rusya’yı ‘kınadı’

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, Rusya’yı “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmekle” kınadığını belirtti. Lula, Çin’e resmi ziyareti sırasında ABD’nin savaşı teşvik etmeyi bırakması gerektiğini belirtti.

Brezilya Devlet Lideri Lula, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu. Lula, Rusya’yı “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmekle” kınadığını belirtti. Lula, yaptığı açıklamada barış ve diyaloğu desteklediğini belirterek, “Hükümetim Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesini kınamakla birlikte, biz ihtilafın müzakere yoluyla siyasi çözümünü savunuyoruz. Savaşın Avrupa kıtasının ötesindeki etkilerine ilişkin kaygılarımızı dile getirdim.” “Bunu başarmaya çalışacak ülkelerden oluşan bir grup oluşturmamız gerekiyor” dedi.

“LULA KONUŞMALARINI YAPTI” Çin’e yaptığı resmi ziyaretin sonunda basına açıklamalarda bulunan Lula, ABD’nin savaşı teşvik etmeyi bırakması gerektiğini belirtti. Konuşmanın ardından Beyaz Saray, Lula’nın “Çin ve Rusya propagandasını papağan gibi tekrarladığını” söyledi. Estado de Sao Paulo gazetesi, Lula’nın açıklamalarını “Lula üslubunu değiştirip Ukrayna’nın işgalini kınadı” başlığıyla duyururken, G1 haber kanalı “Lula söylemini yumuşattı” haberi verdi.

Brezilya Devlet Başkanı Lula, ABD’nin son dönemde savaşı teşvik etmeyi bırakması gerektiğine değinerek, “Çin’in çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum, Çin’in muhtemelen en değerli role sahip olduğunu tekrarlayıp duruyorum. Bir diğer değerli ülke de Amerika Birleşik Devletleri. ABD’nin savaşı teşvik etmeyi bırakması ve barış hakkında konuşmaya başlaması gerekiyor. Avrupa Birliği’nin de barış hakkında konuşmaya başlaması gerekiyor, böylece Putin ve Zelensky’yi barışın herkesin çıkarına olduğuna ikna edebiliriz. Bence bu mümkün. Bu kolay bir şey değil. Bilirsin aile kavgası çok zordur, bir kere başlayınca nasıl biteceğini bilemeyiz ve savaş da böyledir.”

mazidagi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu