Haber

Bugünkü büyük toplantı: Kim Jong-un Rusya’ya geldi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Rusya’ya geldiği bildirildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Salı sabahı Kim’e ait özel zırhlı trenin Rusya sınırını geçtiğinin tespit edildiğini duyurdu. Kuzey Kore devlet medyası da Kim’in treninin Pazar öğleden sonra Rusya’ya doğru yola çıktığını bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin-Kim görüşmesinin Rusya’nın doğu bölgesinde, Kuzey Kore sınırına yakın Vladivostok’ta gerçekleşeceğini duyurdu. Peskov, önce Kuzey Kore ve Rusya heyetlerinin bir araya geleceğini, ardından Kim ve Putin’in baş başa görüşeceğini kaydetti.

Toplantının ana gündem maddesinin Kuzey Kore’den Rusya’ya silah ve mühimmat transferi olması bekleniyor. ABD hükümetinin üst düzey temsilcilerinin açıklamalarına dayandırılan haberde, Moskova’nın Ukrayna’ya karşı savaşta yeterli silah ve mühimmatın bulunamamasından endişe duyduğu ileri sürüldü. New York Times, Putin’in Kuzey Kore’nin top mermileri ve tanksavar mühimmatı ile kendilerini destekleyeceğini umduğunu, Kim’in ise Rusya’dan ileri uydu teknolojisi ve nükleer denizaltıların yanı sıra gıda yardımı da beklediğini yazdı.

SİLAH TRANSFERİ BMGK KARARLARINI İHLAL EDİYOR

Toplantıya ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un herhangi bir silah yardımı durumunda yaptırım uygulama hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Sözcü Matthew Miller Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’den Rusya’ya herhangi bir silah transferi, birçok BM Güvenlik Konseyi kararının ihlali anlamına gelecektir.” dedi. Miller, “Bu savaşı sürdürmek için gerekli silah ve hammaddeyi elde edemeyen Rusya’nın Kuzey Kore’den askeri destek için yalvarmak zorunda kalması aslında yaptırımlarımızın ve ihracat kontrollerimizin etkinliğini kanıtlıyor” dedi.

Rusya’ya daha önce yalnızca bir kez giden Kim, Nisan 2019’da Vladivostok’u ziyaret etmişti. O dönemde Kuzey Kore’nin nükleer programının tartışıldığı Putin-Kim görüşmesinden hiçbir şey çıkmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu