Teknoloji

ChatGPT İtirafı: Prestijli Edebiyat Ödülü Yapay Zeka Yardımıyla Yazılan Romana Verildi

Japonya Edebiyat Ödülü’nü kazanan yazar, romanı ChatGPT kullanarak yazdığını itiraf etti.

Ödüllü Japon yazar Rie Kudan, geleceğin Tokyo’sunu tasvir eden “Tokyo Sempati Kulesi” adlı romanının bir bölümünü ChatGPT ile yazdığını itiraf etti.

Yazarın yapay zeka destekli romanı, Japonya’nın prestijli edebiyat ödüllerinden Akutagawa Ödülü’nü kazandı ve komite tarafından ‘kusursuz’ olarak nitelendirildi.

Independent Türkçe’nin haberine göre Kudan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, kitabın yaklaşık yüzde 5’ini ‘kelimesi kelimesine’, yani bir nevi kopyala-yapıştır yöntemiyle, yapay zeka uygulaması ChatGPT’nin ürettiği metinlerden yazdığını belirtti. .

33 yaşındaki yazar, ChatGPT’yi sıklıkla kullandığını ve kimseyle paylaşamadığı düşüncelerini yapay zeka botuna aktardığını söyledi.

Ünlü Japon yazar Ryunosuke Akutagawa’nın adını taşıyan ödülü düzenleyen Japon Edebiyatını Destekleme Derneği, Fransız haber ajansı AFP’nin sorularını yanıtladı.

Yapay zekayı merkeze alan “fütüristik” bir Tokyo hikayesinin anlatıldığı romanda, sosyal medyada da ChatGPT kullanımı tartışıldı.

Biz buna zamanla yaşamak ve yeniliklerden faydalanmak diyoruz. Homo cinsinin var oluşundan bu yana ilerleme bu şekilde devam etmiştir. Saklanmak yerine yüksek sesle ve net bir şekilde söylediğiniz için teşekkür ederiz: Bir aletin nasıl kullanılacağını bilmek elbette yetenektir.

“Ya Akutagawa Ödülü bunun kabul edilebilir bir intihal yüzdesi olduğuna karar verirse, tuhaf bir dönemdeyiz. Birisi John Kucera’yı arasın.”

“Bazı insanların bunun kutlanacak bir şeymiş gibi davrandığını görüyorum. Bana biraz çılgınca geliyor. Bana hile yapmak gibi geliyor. Zaten metnin yüzde 5’ini nasıl ölçüyorsunuz?”

“Daha büyük sorun ve burada kimsenin tartışmadığı konu, bunun sadece ortaya çıkmaya karar vermesi nedeniyle ortaya çıkması; eğer bu hikayeyi anlatmamış olsaydı, kimse fark etmeyecekti.”

“İşte edebiyatta ilk imzanız, daha da çok ödül ve roman olacak, peki ya halk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu