Haber

CHP Milletvekili: Irak’a limon Çin’den geliyor, bunun sorumlusu hükümet

CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, “Irak’a Çin’den limon geliyor. Bunun sorumlusu üretici değil, hükümettir.” söz konusu.

Çakır, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, narenciyenin Mersin’deki üreticinin en değerli gelir kaynağı olduğunu belirtti.

Kentte limon fiyatının 1 lira olduğunu ve alıcı bulamadığını belirten Çakır, narenciyenin para değeri olmaması nedeniyle üreticilerin ağaçlarını kesme noktasına geldiğini söyledi.

Bu kesimin seslerini duyurmak için Meclis Parkı’na limon attığını anlatan Çakır, “Irak’a Çin’den limon geliyor. Bunun sorumlusu üretici değil, hükümettir.” dedi.

Çiftçinin maliyetlerinin arttığını, gübre ve ilaç fiyatlarının ise çok arttığını belirten Çakır, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın çözüm için ne yaptığını sordu. Çakır şunları söyledi:

“Mısır, İspanya gibi rekabet ettiğimiz ülkeler var. Mesela Mısır’da tarım ürünleri ihracatçısına faturanın yüzde 8’i peşin iade ediliyor. Dolayısıyla üretici narenciyeden büyük miktarda para kazanıyor.” Bu teşvikler neden ihracatçılarımıza verilmiyor? İhracatçıya verilen teşvikler üreticinin geleceğine de veriliyor.”

CHP’li Çakır, Türkiye’nin 2 yıldır böyle bir teşvik sistemini hayata geçirmediğini belirterek, “Bu olmazsa üreticiye nefes alamayacaksınız. Üretici iktidara ‘Sesimizi duyun’ diyecek. Eğer bizi duymazsanız 31 Mart’ta sizlere duyuracağız.’ diyor.” sözlerini kullandı.

Asgari emekli maaşının 7 bin 500 lira olduğunu hatırlatan Çakır, hükümeti emeklilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu