Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, UUİ’den dönen Alper Gezeravcı ile görüştü

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) 18 gün kaldıktan sonra Türkiye’nin ilk insanlı uzay bilimi görevini tamamladıktan sonra Dünya’ya dönen Alper Gezeravcı ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ISS’de 18 gün geçirdikten sonra Türkiye’nin ilk beş kişilik uzay bilimi görevini tamamladıktan sonra Dünya’ya dönen Alper Gezeravcı ile telefonda görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ABD’deki ilk beş kişilik misyonunu tamamlayarak olması gereken noktaya döndüğü bilgisini paylaşan Gezeravcı’ya, “Maşallah, dünyayla tanıştın.”

‘ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER OLACAK’

Görevi başarıyla tamamladığı için Gezeravcı’ya teşekkür eden Erdoğan, “İnşallah Ankara’ya geldiğinizde özel bir görüşme yapıp tüm süreci bize detaylı bir şekilde anlatırız. Bundan çok memnun olacağız. Çok değerli görevler olacak. bundan sonra.”

‘BİNANIN DIŞINDA KOŞMAYA BAŞLADIĞIMDA DOKTORLAR ŞAŞIRDI’

Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sağlık ve sıhhatle ilgili bir düşüncesi var mı?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Çok şükür her şey çok güzel Sayın Cumhurbaşkanım. Bizi burada karşılayan doktorlarımız bile şaşırdılar. Adaptasyon süremin daha uzun olmasını bekliyorlardı ama bir an önce binanın dışına koşmaya başladığımda. , biraz şaşkına döndüler. Tanrıya şükür, her şey yolunda.”

‘TÜRKİYE’YE DÖNDÜĞÜMÜZDE AYRINTILI GÖRÜŞME FIRSATI DA OLACAK’

Erdoğan, “Çok şükür. Allah yardımcımız olsun. Tüm aileye selam ve sevgiler. İnşallah Türkiye’ye döndüğümüzde detaylı tanışma fırsatı buluruz.”

‘ISS’DE GÖREV GERÇEKLEŞTİRİLEN KADAR EN HIZLI ÜLKEYE ULAŞAN ÜLKE OLDUK’

Gezeravcı, “Bize emanet ettiğiniz görevi başarıyla yerine getirdik. Böylesine ilham verici bir görevi ülkemize ve gelecek nesillerimize armağan ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Ülkemizi UUİ’ye ulaşan 22. ülke yaptınız. ve şu ana kadar orada yapılan görevler arasında, eğitimin başlangıcından, görevin icrasına kadar ISS’ye en hızlı ulaşan ülke olduk. Bu konudaki kararınız ve vizyonunuz için sizlere bir kez daha minnettarım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu