Ekonomi

DTÖ: Küresel ticaret ilk çeyrekte durgun

DTÖ, Küresel Mal Ticareti Barometresi Raporunu yayınladı.

Rapor, DTÖ Mal Ticareti Barometresinin bir önceki okumadaki 92,2 puandan 95,6’ya yükseldiğini, temel değerin ise 100 puan olduğunu belirtiyor. altındaBunun ticaret hacimlerindeki artışın trendin altında bir istikrarla başladığına işaret ettiği belirtildi.

Mal ticareti hacminin geçen yılın son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 2,4, yıllık bazda yüzde 0,8 azaldığını hatırlatan raporda, 2022’nin 4’üncü çeyreğindeki düşüşün devam eden savaştan kaynaklandığı belirtiliyor. Ukrayna’da, gelişmiş ekonomilerde ve daha küresel olarak kalıcı yüksek enflasyon. Sıkı para politikası da dahil olmak üzere birkaç ilgili faktör tarafından yönlendirildiği kaydedildi.

Raporda, Çin’deki salgın kısıtlamalarının geçen yıl sonunda gevşetilmesinin ülkedeki liman trafiğini artırdığı ancak Avrupa’da azalan gemi trafiğinin buna ağır bastığı belirtilirken, ön veriler ticaretin ilk çeyrekte durgun kaldığını gösterdi. 2023

“Yol bozuk”

Ancak raporda, son dönemde ihracat siparişlerindeki artışın, ikinci çeyrekte ticarete konu mallara olan talebin arttığını gösterdiği belirtildi. kaydedildi.

Rapor, barometre bileşenlerindeki karışık sinyallerin ticaretin toparlanmasına giden yolun inişli çıkışlı olabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Raporda, otomotiv ürünleri endeksinin ABD ve Avrupa’daki güçlü satışlar nedeniyle 110,8 ile trendin üzerine çıktığı belirtilirken, salgın sonrası yaşanan düşüşün ardından ihracat siparişleri endeksinin 102,7 ile trendin üzerine çıktığı belirtildi. Ukrayna’daki savaş hakkında.

Öte yandan, raporda konteyner taşımacılığı, hava taşımacılığı ve elektronik aksam ticaretini temsil eden tüm endekslerin trendin altında kaldığı ve zayıflık sinyali vermeye devam ettiği belirtildi.

Barometrede 100’ün üzerindeki okumalar trendin üzerinde büyümeyi gösterirken, 100’ün altındaki okumalar trendin altında büyümeyi gösterir.

DTÖ Küresel Mal Ticareti Barometresi yılda dört kez yayınlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu