Haber

Event Horizon Teleskobu Ekibi Şimdiye Kadarki En Detaylı Kara Delik Fotoğrafını Paylaştı

Kara delikler hâlâ gizemini koruyor. Event Horizon Teleskobu projesinde yer alan bilim insanları bu sırrın peşine düştü. Birkaç yıl önce grup bize bir kara deliğin ilk fotoğrafını verdi. Şimdi de şimdiye kadarki en detaylı kara delik fotoğrafını bizimle paylaştılar. Detaylar burada…

Event Horizon Teleskobu grubu şimdiye kadar çekilmiş bir kara deliğin en detaylı fotoğrafını geri gönderdi!

Dünya gizemlerle doludur. Teknoloji geliştikçe ve insanlık uzaya yöneldikçe gizem perdesi yavaş yavaş aralanıyor. Event Horizon Telescope (EHT) ekibi kara deliklerin peşine düştü. EHT ekibi, Messier 87’nin (M87) merkezindeki kara deliğin fotoğrafını ilk kez ortaya çıkardı. Ekip çalışmalarına hız kesmeden devam etti.

Şimdiye kadar elde edilen en detaylı kara delik fotoğrafı olmasına rağmen henüz kristal netliğinde değil. Ne yazık ki fotoğrafı kristal netliğinde göstermenin gerçek bir yolu yok. Çünkü kara delikler tüm evrendeki en güçlü kuvvetlerden biridir.

Tehlikede miyiz? Güneş’te Dünya’nın 60 katı büyüklüğünde kara delik açıldı!

Ayrıca etrafındaki ışığı, gazı ve tozu tam anlamıyla emer. Bu nedenle kristal netliğinde detaylara sahip bir fotoğraf çekmek pek mümkün görünmüyor. Yine de ekibin özverili çalışması sayesinde tüm dünya en detaylı kara delik fotoğrafıyla tanışma fırsatı yakaladı.

Peki gökbilimciler bu daha ayrıntılı görünümü nasıl elde etti? Bilim insanları, kara deliğin bir tarafının daha parlak görünmesine neden olan Doppler/Einstein etkilerini araştırdı. Araştırmacılar 2017 ve 2019’da çekilen manzarayı incelediler. Parlak noktanın, iki görüntünün yakalanmasının ortasında sağa kaydığını keşfettiler. Bu sayede daha keskin ve detaylı bir görüntü elde edebildiler.

Bilim insanları gelecekte bir kara deliğin birden fazla görüntüsünü yakalamayı planlıyor. Aslında araştırmacılar, yakaladığı fotoğraflardan kara deliğin ilk görüntüsünü oluşturmak istiyorlar. Bu çalışmanın kara deliğin kaotik doğasını ortaya çıkarmaya yardımcı olacağını düşünüyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu