Ekonomi

Faiz indirimi umutları azalırken hazine tahvilleri düştü

Son ekonomik verilerin ardından ABD Hazine tahvillerinin getirilerinde önemli bir artış yaşanmış ve tahvil piyasası Federal Rezerv’in faiz politikasına ilişkin beklentilerini değiştirmiştir. Yılın başında kuvvetle muhtemel olan faiz indirimi beklentisi, bir dizi enflasyon raporu ve küresel finansal göstergenin ardından azaldı.

Geçtiğimiz hafta piyasa beklentilerini karşılayamayan ikinci tur ABD enflasyon verisi ve 2022’den bu yana en büyük yıllık petrol fiyatı artışı yaşandı. Buna ek olarak, Japonya Merkez Bankası’nın uzun süredir devam eden negatif faiz oranı politikasını Salı günü gibi erken bir tarihte terk edebileceğine dair spekülasyonlar artıyor.

Bu faktörler Hazine fiyatlarında kayda değer bir düşüşe neden oldu ve hem 2 yıllık hem de 10 yıllık tahvillerin getirileri Perşembe günü 10 baz puanın üzerinde artış gösterdi. Sonuç olarak, vadeli işlem piyasaları artık 2024 yılı için daha az faiz indirimi öngörüyor ki bu da sadece sekiz hafta önceki görünümle tam bir tezat oluşturuyor.

2 yıllık Hazine tahvilleri bu yıl için negatife dönerken, 10 yıllık tahvillerde %7’lik bir düşüş görüldü. Bu değişimlerin ortasında ABD doları son bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Cuma günü getirilerin ve petrol fiyatlarının hafifçe düşmesiyle bir miktar soluklanma yaşandı.

Beklenenden daha yüksek gelen yıllık manşet ve çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamlarının %2 veya altında kalmasına ve geçen ay perakende satışlarda daha az güçlü bir toparlanma yaşanmasına rağmen, ekonomik manzara belirsizliğini koruyor. Bu tedirginlik, önümüzdeki hafta merkez bankalarının önemli toplantıları yaklaşırken daha da belirginleşiyor.

Hisse senedi piyasaları da çalkantılı tahvil piyasasının etkisini hissetti ve küçük sermayeli endeksler Perşembe günü yaklaşık %2 kayıp yaşadı. S&P 500 ve Nasdaq %0,3’lük mütevazı kayıplarla direnç gösterdi ve eşit ağırlıklı S&P 500 %1’e yakın değer kaybetmesine rağmen vadeli işlemler Cuma günü erken saatlerde sabit kaldı. Özellikle, Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) hisse fiyatında %3’lük bir düşüş gördü.

Özellikle Tesla (NASDAQ:TSLA), Perşembe günkü %4’lük düşüşün ardından yaklaşık 250 milyar dolarlık piyasa değerini silerek yılbaşından bugüne %35’e ulaşan kayıplarla endişe verici bir düşüş yaşadı. Elektrikli araç üreticisi şu anda ilk çeyrekteki düşük talep, fiyat savaşı ve Çinli rakiplerinin artan rekabetiyle boğuşuyor.

Bu durum, Almanya’daki bir fabrikada kısa süre önce meydana gelen kundaklama olayı ve CEO Elon Musk’ın yüklü maaş paketiyle ilgili tartışmalar gibi aksaklıklara ek olarak yaşanıyor. Bu zorluklarla birlikte Tesla, bu yıl S&P 500 endeksinde en kötü performans gösteren hisse senedi olarak Boeing’i (NYSE:BA) geride bıraktı ve 48 aracı kurumdan 10’u hisse senedini “sat” veya “güçlü sat” olarak değerlendirdi.

Diğer piyasa haberlerinde Bitcoin, yatırımcıların son dönemdeki yükselişinden elde ettikleri kârı kilitlemesiyle Asya seansında %5’in üzerinde değer kaybederek 66.629 $’a geriledi ve bir haftanın en düşük seviyesine indi. Bu arada, Japonya’nın Nikkei endeksi, Japonya Merkez Bankası’nın politika değişikliği beklentileriyle geriledi. Büyük Japon şirketlerinin 2024 yılı için 33 yılın en yüksek ücret artışını kabul etmesi, on yıllık teşvik programından uzaklaşma olasılığını güçlendirdi.

Avrupa hisse senetleri Perşembe günkü rekor seviyelerden geri çekildi ancak Cuma günü dengelendi. Buna karşılık, Çin hisse senetleri karışık seyrederken, Hong Kong endeksi emlak sektöründe devam eden endişeler nedeniyle düştü. Çin’de yeni konut fiyatları düşüş eğilimini sürdürerek art arda sekizinci ayda da geriledi ve son 13 ayın en önemli düşüşünü kaydetti.

Cuma günkü ABD ekonomik takviminde sanayi üretimi, ithalat/ihracat fiyatları, New York Fed’in imalat anketi ve Michigan Üniversitesi’nin tüketici anketi gibi piyasaların yönünü etkileyebilecek önemli veriler yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu