Haber

İsrail: Hamas’tan bir kadın asker kurtarıldı

İsrail Ordusu, Hamas’ın rehin tuttuğu bir İsrail askerinin kurtarıldığını duyurdu. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü ve İsrail iç istihbaratı Sözcüsü Shin Bet tarafından yapılan ortak açıklamada, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısı sırasında kaçırılan kadın asker Ori Megidish’in kurtarıldığı belirtildi. Gazze’deki kara operasyonu sırasında. Sağlık kontrolünden geçirilen askerin durumunun iyi olduğu ve ailesine kavuştuğu bildirildi.

Öte yandan halen 100’den fazla rehineyi elinde tuttuğu belirtilen Hamas, 3 rehinenin yer aldığı bir görüntü yayınladı. 76 saniyelik görüntüde görülen kadınlardan biri İsrail hükümetini İbranice eleştiriyor. Öfkeli bir sesle konuşan kadın şunu sordu: “Yeterince İsrail vatandaşı ölmedi mi?” Kendi sözleriyle Netanyahu’dan tüm mahkumların serbest bırakılması için rehine değişimi talep ediyor.


Hamas’ın yayınladığı videoda konuşan rehine Netanyahu’yu ağır bir şekilde eleştirirken, İsrail başbakanı videoyu “zalim psikolojik propaganda” olarak nitelendirdi. Fotoğraf: Abir Sultan, REUTERS aracılığıyla

Netanyahu IŞİD benzetmesi yapıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, görüntüyle ilgili olarak Hamas-IŞİD’in acımasız manevi propagandası tabirini kullandı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, videoda görülen kadınların isimlerinin Yelena Trupanob, Daniel Aloni ve Rimon Kirsht olduğu belirtilerek, tüm tutuklu ve kayıp kişilerin evlerine getirileceği vurgulandı. .

İsrail verilerine göre 7 Ekim’de Hamas en az 239 kişiyi rehin aldı ve 1.400 kişiyi öldürdü. Hamas ise 7 Ekim saldırısının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 8 bin 300’den fazla kişinin öldürüldüğünü belirtiyor.

dpa,AFP/SÖ,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu