Haber

NATO Genel Sekreteri: F16’ların Ukrayna’ya teslimi eğitim sürecine bağlı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, F16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya ne zaman teslim edileceğinin, pilotların eğitiminin ne kadar süreceği ve müttefik ülkeler tarafından sahada devam eden ihtiyaç değerlendirmelerine bağlı olduğunu söyledi.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın kapanışında basın toplantısı düzenledi.

Danimarka ve Hollanda’nın Ukraynalı pilotlara vereceği F16 eğitimine değinen Stoltenberg, bundan memnun olduğunu belirtti.

F16’ların Ukrayna’ya ne zaman teslim edileceği sorusuna Stoltenberg, “Bunun tam olarak ne zaman olacağı, elbette biraz eğitimin ne kadar süreceği ve ihtiyaçlara yönelik devam eden değerlendirmelerimize bağlı.” söz konusu.

İki gün süren toplantıda bakanların Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez bölge planlarını gözden geçirdiklerini vurgulayan Stoltenberg, “Toplu savunma planlamasını tamamen kuvvetlerimizin kabiliyetleri, komuta ve kontrol ve gelişmiş bir tatbikat programı ile ilişkilendiriyoruz. askerlerimiz.” dedi.

İsveç’in bölge planlarına dahil olup olmadığı sorusuna Stoltenberg, “Öncelikle İsveç’in ‘davetli’ olduğunu, yani NATO’nun sivil ve askeri yapılarına giderek daha fazla entegre olduklarını hesaba katmalıyız. İsveç tam üye olduğunda, Tabii ki planlara tam entegrasyonu gerçekleşecek.” yanıtını verdi.

İsveç’in üyeliğine ilişkin rastgele bir gelişme olup olmadığı sorusuna Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve Finlandiya merkezli Daimi Ortak Mekanizma’nın Ankara toplantısına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine atıfta bulundu.

“Toplantı, elbette kalan tüm sorunları çözmedi, ancak yapıcı bir atmosferde gerçekleşti ve yürütüldü. Bir miktar ilerleme gördük.” Stoltenberg, İsveç’in üyeliğe hazır olduğunu beyan ettiğini yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu