Ekonomi

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun Tunus’tan bir sendika yetkilisinin sınır dışı edilmesi nedeniyle kınanması

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Esther Lynch’in gösteriye katıldığı Tunus’tan sınır dışı edilmesini kınadı.

Dünyanın en büyük personel sendikaları konfederasyonu ITUC, Tunus Genelkurmay Sendikası’nın (TGIS) düzenlediği gösteriye katılan ve oradaki açıklamalarının ardından Tunus’ta “istenmeyen adam” ilan edilen Lynch’in durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Esther Lynch’in ITUC’a bağlı TGIS tarafından Tunus’ta düzenlenen bir gösteride konuşma yaptığı için ülkeden ihraç edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, protestonun Tunus Devlet Başkanı Kays Said’in başarısız politikaları, sendika karşıtı faaliyetleri sonrasında 31 Ocak’ta gerçekleştirildiği belirtildi. ve bir sendika yetkilisinin grevi. O zamandan beri tutukluluğunun devam etmesi nedeniyle bu işlemin yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “ITUC, ETUC genel sekreterinin sınır dışı edilmesini kınıyor” denildi. ifadesi kullanıldı.

Tunus Devlet Başkanı Said’in 2019 seçimlerinden bu yana temel demokratik kurumları aşındırdığı ve tüm güçlerini topladığı ileri sürülen açıklamada, Said’in politikalarının Tunus ekonomisine, toplumuna ve işçilerin günlük yaşamına büyük zarar verdiği iddia edildi.

Tunus, Lynch’e ülkeyi terk etmesi için 24 saat verdi

TGİS’in çağrısı üzerine işçi haklarındaki eksikliklere tepki göstermek için 18 Şubat’ta Safakis’te düzenlenen harekette konuşan Lynch, “Herhangi bir bölgede sendikaya saldırı olursa tüm sendikalara saldırı sayılır. dünyada.” ETUC’un TGİS’e takviye edildiğini kendi sözleriyle duyurdu.

Lynch’in açıklamalarını “ülkenin içişlerine karışmak” olarak değerlendiren Tunus yönetimi, Lynch’in “istenmeyen adam” ilan edildiğini ve ülkeyi terk etmesi için 24 saati olduğunu açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Tunus Genel İşçi Sendikası’nın, Cumhurbaşkanı Kays Said’in talimatı doğrultusunda Safakis kentinde düzenlediği gösteriye katılan Esther Lynch, dün gece istenmeyen adam ilan edildi. ülkenin iç işlerine karıştığı gerekçesiyle 24 saat içinde ülkeyi terk etmesi istendi.” terimler yer aldı.

Brüksel merkezli ITUC, 168 ülkede 338 sendikada yaklaşık 200 milyon işçiyi temsil ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu