Ekonomi

ABD daha hızlı hisse senedi çözümünde başı çekiyor, diğerleri de onu takip edebilir

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Salı gününden itibaren menkul kıymet işlemlerinin takas döngüsünü T+1 olarak bilinen, işlemi takip eden bir sonraki iş gününe hızlandıran yeni bir kuralı uygulamaya koydu. Hisse senetleri ve şirket tahvilleri için geçerli olan bu değişikliğin karşı taraflarla ilgili riskleri azaltması ve sermaye ve marj verimliliğini artırması bekleniyor. ABD, 2021 yılında GameStop (NYSE:GME) ile ortaya çıkan “meme hisse senedi” fenomeni nedeniyle bu daha hızlı takas dönemine geçerken, birçok küresel piyasa hala T+2 takas döngüsünde çalışıyor.

Kanada, Meksika ve Arjantin de 27 Mayıs Pazartesi gününden itibaren T+1 uzlaştırma döngüsüne geçerek piyasalarını yeni ABD standardıyla uyumlu hale getirdi. Belirli bir zaman çizelgesi belirlenmemiş olsa da Avrupa Birliği de T+1’e benzer bir geçiş yapmayı düşünüyor. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi şu anda sonuçları değerlendiriyor ve yılın ilerleyen dönemlerinde kapsamlı bir rapor yayınlaması bekleniyor.

AB’de T+1’e geçişin, hisse senedi ticaretinin parçalı yapısı nedeniyle daha zorlu olması bekleniyor. Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Birliği, geçiş sırasında özellikle döviz riskleriyle ilgili piyasa karışıklıklarına ilişkin endişelerini dile getirmiştir.

Birleşik Krallık’ta yetkililer, 2025 ile 2026 yılları arasında bir değişiklik beklentisiyle, ertesi gün mutabakatının fizibilitesini araştırmaktadır. Geçen yılın başlarında kurulan bir görev gücü, bu yılın ilk yarısında bir ara rapor ve 2024 yılı sonuna kadar nihai bir rapor ile potansiyel avantajları ve engelleri inceliyor.

Hindistan Ocak 2023 itibariyle T+1 uzlaşmaya aşamalı geçişi tamamlamış olup, şimdi aynı gün uzlaşmaya geçmeyi değerlendirmektedir. Çin, hisse senetleri için T+0 ve nakit için T+1 mutabakatı ile çalışmaktadır. Diğer Asya piyasalarının çoğu, daha hızlı takas süreçlerini benimseyen bölgelerdeki sonuçları izleyerek T+2’yi gözlemlemeye devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu