Haber

ABD’de halk sağlığı acil durumu kaldırıldı

ABD’de, Donald Trump tarafından 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen halk sağlığı acil durumunun Mayıs ayında sona ereceği açıklandı.

Beyaz Saray İdare ve Bütçe Dairesi’nden (OMB) yapılan açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında sona ermesi beklenen ulusal olağanüstü hal ile 2018’de sona ermesi beklenen halk sağlığı acil durumlarının açıklandığı belirtildi. Nisan ayı yeniden uzatılacak ve 11 Mayıs’ta sona erecek.

Test ve tedavi ücretli olacak

Halk sağlığı acil durumu ve koronavirüs salgını ile milyonlarca Amerikalı test, aşı ve tedaviye ücretsiz erişebiliyor ve halk sağlığı acil durumu sona erdiğinde test ve tedavi için ödeme yapmak zorunda kalacak.

OMB ayrıca, ulusal ve halk sağlığı acil durumunun sona ermesiyle, yasa dışı göçmenleri Nikaragua, Küba ve Haiti’den Meksika’ya ABD’ye geri gönderen sözde “Başlık 42” direktiflerini de sona erdireceğini söyledi.

Hükümetin verdiği bilgilere göre ABD’de Covid-19 vakaları azalmaya devam ederken, her gün 500’den fazla kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybediyor. ABD’de salgının başlangıcından bu yana 1 milyon 132 bin 719 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu