Ekonomi

Mark Mobius’tan ‘Çin hükümeti sermaye akışını kısıtlıyor’ iddiası

Gelişmekte olan piyasa yatırımcısı Mobius, Hong Kong gazetesi Ming Pao ile yaptığı bir röportajda, hükümetin “gülünç” evrak talepleri nedeniyle yaklaşık 3 milyon offshore yuan çekmekte sorun yaşadığını söyledi.

Miobius, Fox Business’a verdiği bir röportajda Çin hükümetinin para çıkışını sınırlamaya çalıştığını belirterek, “Çin’e yatırım yaparken çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor” ifadesini kullandı.
Mobius’un Shanghai HSBC’den gayrimenkul satışı için para transferini yapmak istediği ancak başarısız olduğu belirtildi.

Para transferinin detayları netlik kazanmasa da Çin’deki diğer yerli ve yabancı yatırımcıların da benzer sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

Ülkedeki sermaye çıkışlarına ilişkin kısıtlamalar, diğer gelişmekte olan ekonomilere kıyasla daha katıdır. Son yıllarda daha da kırılgan hale gelen ekonomi, hükümeti daha da sert önlemler almaya itti.

Bu son gelişme, yabancı yatırımcıları çekmek isteyen Pekin hükümetinin başını ağrıtabilir.
Mobius’un bu açıklamalarına Çin hükümeti yanıt verdi. Bloomberg’e yazılı açıklama yapan yetkililer, Mobius’un iddialarını yalanlayarak, yurt dışına sermaye transferlerinde rastgele bir değişiklik olmadığını bildirdi.

Kişisel hesaplar hakkında yorum yapmayı reddeden HSBC China sözcüsü, Çinli düzenleyicilerden sermaye akışını sınırlamak için rastgele bir talep olmadığını söyledi.

Natixis Kıdemli Ekonomisti Gary Ng, bunun muhtemelen ‘müşteri doğrulama’ sürecinin bir parçası olduğunu ve bankalar arasında farklılıklar olabileceğini söyledi.

golmarmarahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu